Telefon Santrali Nedir ?

Telefon santrali, aynı merkeze bağlı ve iletişim akışını sağlamak için, giriş ve çıkışın otomatik olarak yapılmasını sağlayan sistemin genel adıdır. Ayrıca, bu sistemin kurulu olduğu yere verilen isimdir.

Telefon santralleri, günümüzde firmalar tarafından şirket içindeki haberleşmeyi gerçekleştirmek için tercih edilmektedir. Şirket içinde telefon kablolarının bağlanmasıyla birçok telefonla kişilerin iletişimini sağlamaktadır. Kullanıcılar, o telefona verilen kısa kodlarla ( dahili numaralarla ) tuşlayarak, birbirleriyle ve dış hatlarla kolaylıkla konuşabilmektedirler.

Telefon santrallerinin meydana geldiği parçalar
2 Ana kart1 Güç devresi

3 Abone kartı

4 Dış hat kartı

5 Besleme üniteleri

Nasıl çalışır?

Telefon santraline gelen elektrik akımı, ilk önce santralin güç devresine ulaşmaktadır. Güç devresinin üzerinde olan mekanizma sayesinde, elektrik sinyalini tüm sisteme yaymaktadır. Ana karta ulaşan bu sinyal, işlemcide toplanmaktadır. İşlemciler, telefon santrallerinin beyinleridir. İç hatların tüm şifreleri, dış hatlar ve tüm abonelik ayarları burada kayıt altına alınmaktadır. Telefon kabloları, abonelik kartlarının üstündeki soketlere takılmaktadır. Çok sayıda gelen bağlantılar, tek bir soket üzerinde toplanabilmektedir.

Santral üzerinden arama yapma

Kullanıcı, telefon araması yapacağı zaman abone kartının üzerindeki işlemciye sinyal yollar. İşlemci, kullanıcının telefon etmek için ahizeyi kaldırdığını algılar ve çevir sesini verir. Kullanıcı numarayı çevirir, telefon kabloları sayesinde abone kartına gelen sinyal işlemciden geçmekte ve tekrar ana karttaki işlemciye iletilmektedir. İşlemci, kullanıcının çevirdiği numarayı algılar. İşlemciden, kablolar aracılığıyla telefona çaldırma sinyali gitmektedir. Telefon açıldığında, abone kartındaki işlemciden tekrar ana karttaki işlemciye sinyal gider ve ortak alanda görüşme yapılır. Telefon sanrali sayesinde, birçok kişi aynı anda iletişim kurabilirler.

 

  Çağımıza iletişim çağı denildiğini düşünecek olursak , bu konunun ne denli önemli olduğunu anlamamıza yeterli olur. Konu kapsamı olarak telekomünikasyon ; basit radyo sinyallerinden televizyona , kablolu telefonlardan cep ve görüntülü telefonlara , uydu haberleşmelerinden internete kadar çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

   Bilgiye çabuk ulaşmanın çok önemli olduğu günümüzde , telekomünikasyon alanı bunu görev edinmiştir.

Telekomünikasyon alanının konularına;

             Basit telli iletim diyafon , interfon ve telefon gibi

             Radyo frekansları ile ilgili iletimler telsiz , radyo ve televizyon gibi

             Yüksek frekanslı iletim cep telefonları

             Data transferi

             İnternet , intranet , LAN , WAN gibi bilgi paylaşım sistemleri

             Sonar radar gibi konularıda sıralayabiliriz.