Bilgisayar Donanımı Nedir?

Bilgisayar Donanımı demek bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalardır.bu parçalar hayatımızdaki makinelerdede yerini almaktadır.
çamaşır makinesi, elektrik aletler gibi ortamlarda kullanılır.İç ve dış donanımlar vardır. iç donanım bilgisayar kasasını içinde bulunan aletlere denir.
Dış donanımda kasanın dışında bulunan aletlerdir.Bunlar kamera,usb,yazıcı gibi donanımlardır.

Anakart üzerinde; merkezi işlem birimi(işlemci), bios, yonga seti, bellek kartı, veriyolları  bulunur. Veriyollarunda PCI,AGP VE USB donanımları vardır.

iç denetim birimlerinde ise Giriş-çıkış denetleyicisi,Ağ denetleyicisi,Modem denetleyicisi,Ses denetleyicisi,Görüntü denetleyicisi bulunur.
Ankart üzerinde iç denetleyiciler yoktur, veriyollarına takılırlar.
giriş-çıkış birimleri,grafik kartı,ekran kartı,modem kartı,ağ kartı,tv kartı,özel amaçlı kartlar,güç kaynağı,sabit disk,disket sürücü  yer almaktadır.

Giriş birimleri olarak:klavye, fare, tarayıcı, kamera, mikrafon  bulunur.
çıkış birimleri ise:monitör,hopörler,kulaklık, yazıcı bulunur.

ANAKART
bilgisayarın tüm parçalrını üzerinde bulunduran ve iletişimi sağlayan evredir.
Bir anakartin üzerinde islemci, ram, ses karti, ekran karti, modem, ethernet, tv karti, radyo karti ve scsi kartı vb.vardır.
girebilecegi yuvalar, klavye, sabit disk, flopy disk ve seri – paralel port denetçileri bulunur.

İŞLEMCİ:
Bunlara merkezi işlem birimide diyebiliriz.Bilgisayarın en önemli parçalarından biridir.Verileri işlemede kullanılır.Makine dili denilen 1 ve 0’lık kodlarla çalışırlar.
Bilgisayarın beyni burasıdır yani mikroişlemcisidir.Bütün işler mikroişlemcide görülür aklınıza gelebilecek herşey.
bilgisayrın belleğinden aldığı bilgileri işlemci işler ve tekrar belleğe kaydeder.8 bitlik olarak saklanır. her bir 8 bitliğe 1 byte denir.

BIOS
okunabilir bellek üzerine yaılmış olan yazılım olan BIOS, anakartın özelliklrini kurabilmekte, diğer donanımlar arasındaki iletişimi sağlar.
Okunabilir Bellek üzerinde olduğu için, kalıcıdır. Kalıcı olmasının nedenide, bilgisayarın her açılışında BIOS’un işlem yapmasıdır.
BIOS, anakarttaki özellikleri ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri,
kullandığınız işletim sistemine aktaran,küçük bir  işletim sistemidir.

YONGA SETİ(CHİP SET):

Anakartın beynidir.bilgisayarın içerisinde bulunan bilgisayar parçaları arasında veri akışını sağlamakla görevlidirler.

RAM:

Veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda Ram bellekteki tüm bilgiler silinir, yani ram belleğin boşalması durumudur.
geçici olarak bilgilerin tutulduğu yerdir.

Pcı

sistem içerisindeki veri akışını sağlayan veriyolu tiplerinden birisidir. anakart üzerindeki uygun PCI girişlerine takılmalıdır.
Ekran kartları ise, daha çok AGP veriyolunu tercih ediyorlar.

AGP

Hızlandırılmış grafik portu,(Ayrıca “Gelişmiş Grafik Portu” da denir)yüksek hızlı grafik kartlarını bilgisayarın ana kartına noktadan noktaya yönlendirmek için kullanılır ve
öncelikli olarak hızlandırılmış üç boyutlu bilgisayar grafiklerini destekler.
Bazı ana kartlar çeşitli bağımsız AGP slotları ile oluşturulmuştur.

Ekran kartı
ekranın çalışması için ve bizim ekandaki görüntüyü görmemiz içn gerekli olan alete denir.Bilgisayarın yaptığı işlemlerdeki sonucu, CRT monitörler,
LCD monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim görebileceğimiz şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar donanımıdır.

Ses kartı

bilgisayarlarda analog ve dijital ses sistemlerini yerine getiren elektronik birimlerdir.Ses sinyallerini kaydetmek,Ses sinyallerini sentezlemek,Ses sinyallerini karıştırmak ve degiştirmek,Ses sinyallerini yürütmek gibi görevlere sahiptir.

Güç kaynağı

Bilgisayarın gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerimlerdir.Normal bir bilgisayarın kullandığı güç 250-300 watt arasındadır.
Tüm donanımların ihtiyacı olan gücü karşılamasıdır.Bilgisayarın ısınması gücün donanımlara yetmemesinden kaynaklanır, böylece aniden kilitlenir ve diğer donanımlarada zarar verir.

Modem kartı

Bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.