Güvenlik Kameraları sistemleri, renkli ve siyah beyaz standart ve dome kameraları, çeşitli ebatlarda monitörler, quad, switcher ve multiplexer birimleri ile standart ve zaman atlamalı video kaydedicilerden oluşur. Renkli kameralar işletmenizi normal gözle izler gibi izlemenizi ve gelişmiş bir güvenlik için daha iyi tanımlama ve teşhis yapmanızı sağlar. Renkli sistemler ekonomik olmaktan uzak olduğundan, ekonominin daha ön planda olduğu orta ve küçük ölçekli işletmeler için siyah beyaz sistemler çözüm olmaktadır. 
     
Güvenliği sağlanacak olan mekanlara kamera seçimi tamamlandıktan sonra görüntüsü alınanacak mekanlar için lens ve aksesuar seçimi yapılır. 
      
Lensler görüntü mesafesinin ve açısının doğru seçimi ile net görüntüler alınmasını sağlar. Bununla birlikte dahili ya da harici kullanımda doğru montaj ve kameraları dış etkilerden korumak için montaj ayakları ve muhafaza seçimleri yapılır. 
      
Görüntü seçimi ve monitöre aktarımı için quad, switcher ya da multipexer kullanılır. Quadlar monitörü ekranını dörde bölerek aynı anda dört kamera görüntüsünü eş zamanlı olarak ekrana taşır. Quadların daha gelişmiş şekli multiplexer birimidir. Bu birimler görüntüleri dörderli olarak gösterebildiği gibi görüntülerin sıralı bir şekilde manuel ya da otomatik olarak gösterilmesini sağlar. 
     
Multiplexerlar fazla sayıdaki kamera görüntülerinin standart yada zaman atlamalı video kaydedicilerde kayıt altına almak ve istenilen sayıda ve kombinasyondaki görüntülerin ekrana manuel ya da otomatik olarak aktarılmasında kullanılır. 
     
Kameralar
Güvenlik Kameraları kullanım amacı çeşitli nedenlerle görülmesi istenilen bir bölgenin görüntüsünü video sinyaline çevrilerek direk veya endirekt olarak monitöre aktarmaktır. 
     

Kamera Türleri
Kameralar besleme gerilimi bakımından 220V. Veya 12/24V olarak ayrılırlar. Renkli veya SİYAH-BEYAZ modelleri vardır. Hareketli/sabit – Board/Metal kasa türleri isteğe bağlı kullanılabilir. Hareketli kameralara speed Dome kamera denilir. Ayrıca sabit mini dome kamerası çeşitleri de vardır. Pan veya pan-tilt motor kullanılarak sabit kameraya hareket verilebilir. Her iki ürünün dahili ve harici ortamlarda kullanılan modelleri vardır. Eğer uyumlu ise Multiplexer gibi cihazlarla kontrol etmek mümkündür.
     

Lensler 
Lens denilince akla göz gelebilir. Güvenlik Kamerası ile görmek istediğimiz bölgenin açısına, dahili/harici ortama, montaj yapılacak yere ve müşteri isteğine göre değişebilir. LENSLE YAPILACAK GÖRÜNTÜ AYARLARI (Eğer kullanılan lenste ilgili özellikler varsa)
Lens Özellikleri
Odak uzaklığı = zoom (2,8mm-12mm arası genel kullanılan)
Netlik ayarı = focus (Netlik ayarının gece yapılması gereklidir )
Işık hassasiyeti = iris

Lens Türleri

 

 • Sabit Lensler
 • Manüel Lensler
 • Varifocal Lensler
 • Oto iris lensler
 • Motorlu zoom lensler
 • Karanlık da duyarlı lensler(renkli kameraları için) 

  Switcher 
        Kelime anlamı olarak seçici/değiştirici denilebilir. Birden fazla kamerayı manüel veya otomatik olarak ekranda görmemizi sağlar. Renk ayırımı yoktur. Sesli modelleri de vardır. Ancak kameralardan gelen ses kalitesine bağlı olarak (özellikle sesin yoğun olduğu bölgelerde) sesli model switcher ses bakımından istenileni verememektedir. Kapalı Devre güvenlik kameraları ve sisteminde sesleri bir arada toplayan tek ekipmandır.
  Türleri
        Güvenlik Kameraları giriş bakımından 4-6-8-12 li olabilir, her kamera girişi için 3 kademeli anahtar bulunur.
       Switcher ile kameralar görüntüleri ayarlanabilen zamanda (sn. cinsinden) Squence yaptırılabilir. 
       
  Quad
        Kelime anlamı olarak aynı ekranda 4 kamerayı seyretmek denilebilir. Aynı anda 4 kamerayı veya 4+4 şeklinde bir monitörden seyredebiliriz. Video kayıt cihazı bağlanarak kayıt yapılabilir ancak, kayıt ne şekilde alınmışsa gösterim de aynı olacaktır. Ancak kaydedici çıkışı Quad görüntülü ise kullanımdan bağımsız Quad kaydı yapılabilir, ama playback olarak görüntüye müdahale şansı yoktur. 
       Müşteri tarafından aksi yönde bir istek yoksa Quad’ lı SİYAH-BEYAZ sistemlerde 17”, RENKLİ sistemlerde 21” MONİTÖR-daha iyi görüntü alınır tavsiye edilmelidir.
        
  Monitör
        Çeşitli ekipmanlardan gelen video ( ve/veya ses ) sinyalini ekran üzerinde görmemizi sağlar.
  Türleri
        Siyah-beyaz ve renkli olabilir, ekran büyüklükleri değişebilir. ( 9 /12 / 14 / 17 / 21 / 25 inch olabilir )
        
  Kayıt cihazı 
        Kelime anlamı olarak zaman atlamalı kayıt cihazı denilebilir. Özellikle güvenlik kameraları tercih sebebidir. 3-12-24-48-72-120-168-240-360-480-600-720-960 saat aralıklı kayıt kullanılan modele yapılabilir. Kullanılan markaya göre farklı saat uygulamaları olabilir. 
       
  Multiplexer 
        Aynı anda 16 kamerayı seyretmek ve/veya kaydetmek istendiğinde kullanılır. Yapı itibari ile ses sistemi yoktur. Kayıtla ilgili olan simplex, duplex ve triplex özellikli olabilirler.
  Türleri
        Renkli veya siyah-beyaz türleri vardır. Model farklılıklarına göre değişik özellikler bulunabilir. 
       Güvenlik sistemleri ve güvenlik kameraları ve telsiz kamerası insanın hayatını koruyan en önemli teknolojidir.

 

Doğal afetler başımıza gelen en felaket olaylardır aslında. Yangın bir doğal afet midir bu tartışılabilir ancak o da başımıza gelen ve bizi büyük zararlara uğratabilen olaylardandır. Hava şartları nedeniyle ya da insanların bilinçsiz, düşüncesiz hareketleriyle oluşan orman yangınları en sık rastladığımız yangınlar arasındadır. Ancak bunun yanı sıra kapalı ortamlarda belli sebepler yüzünden oluşan yangınlar da oldukça fazladır. Bunlar gerek elektrik arızaları, gerek dikkatsizce yapılan hatalar, gerekse açık unutulan ocaklar ya da elektrikli cihazlar yüzünden meydana gelen yangınlardır.

 

YANGINLARI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER?

 
 •  Orman yangınlarının en büyük sebepleri ormanda bırakılan ve yangın çıkmasına sebep olan cam parçaları gibi atıklardır. Bunun yanı sıra eğlenmek için gidildiğinde yakılan ateşlerin tam olarak söndürülmemesi ya da atılan sigara izmaritleri de yangına sebep olan yanlışlardır. Bu nedenle doğaya cam gibi yangına sebebiyet verebilecek atıklar bırakmamalıyız, ormanlarda yaktığımız ateşleri tam olarak söndürdüğümüzden emin olmalıyız ve sigara içiyorsak izmaritini tam olarak söndürmeden doğaya atmamalıyız.
 • Evde ya da iş yerlerinde açıkta ocak bırakmamalıyız, prizde takılı bir elektronik alet unutmamalıyız, eğer bir kaçak farkettiysek hemen arıza bildirimi yapmalı ve bu arıza giderilene kadar elektrik kullanmamalıyız. Çocukların ulaşabileceği yerlerde yanıcı maddeler bulundurmamalı, yanıcı maddeleri güneşin altında unutmamalıyız. Yangınları önlemek için biz insanların sebep olduğu tüm durumlara karşı daha tedbirli olmalıyız.

 

YANGIN İÇİN ALINACAK TEDBİRLER?

 
 • Orman yangınları için yapılması gereken şeylerden bahsetmiştik, bunun yanı sıra orman yangını gördüğümüzde hemen orman yangını ihbar hattını aramalı ve durumu ilgili kişilere bildirmeliyiz. Kapalı ortamlar için de Yangın Alarm Sistemleri tercih edilebilir. Bu sistemler evlerimize ya da iş yerlerimize kurulduğunda herhangi bir yangın durumunda dumanı ve ısıyı hissederek devreye girer ve sizin yangını erken farketmenizi sağlarlar. Bu sayede yangına erken müdahale edilerek yangının daha fazla büyümesini engellemiş olabiliriz.
 • Oldukça faydalı olan bu buluş tüm ev ve iş yerleri için gerekli olan bir şeydir. Çünkü yangın anında bizi ondan daha hızlı uyarabilecek kimse olmayabilir. Bu sistem sayesinde büyük can ve mal kaybı önlenebilir.

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

 
 • Yangın Algılama Sistemleri çalışma prensibi bakımından iki ayrı bölümde değerlendirilir.
 • Adresli
 • Konvansiyonel
 • Pır Dedöktör 

ALARM SİSTEMLERİ NERELERDE KULLANILIR?

 
 • İşyeri
 • Depo
 • Ev
 • Otel
 • Fabrika
 • Okul
 • Hastane
 • Yangın Algılama Alarm Sistemleri Yukarıda Sayılan Yerlerde kullanılmaktadır.

 

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Konsepti


Bir çok sistem bir arada bulunur ve tüm bu sistemlere tek bir noktadan erişim mümkündür.
Ev otomasyonu (Perdeler, ışıklar, gaz/su vanaları, garaj kapısı kontrolleri),
Alarm Sistemi (hareket sensörleri, kapı manyetikleri, siren)
Kamera Sistemi (iç ve dış mekan görüntü algılayıcılar, ve kayıt cihazları),
Ses sistemleri (Ev sinema sistemleri ve diğer ses sistemleri),
Ev ısı sistemleri (ısıtma ve soğutma),
Tüm bunları barındıran akıllı ev sistemine, istenilen her yerden erişilebilir ve sistem her yerden kontrol edilebilir.
akıllı ev

Akıllı Ev Sisteminin Yapabilecklerinden birkaçı;
 
Gaz ya da su sızıntısı olduğunda ana vanayı kapatabilir size haber verebilir,
Siz evde yokken oluşabilecek herhangi bir güvenlik uyarısını haber verir ve sisteminize uzaktan bağlanıp evde bulunan kameralarla evinizi canlı olarak izlemenize olanak sağlar,
Evinizi siz yokken havalandırabilir,
Tek bir noktadan evdeki tüm ışıkları (dışarıdaki ışık seviyesine de bağlı olarak) kontrol edebilir,
Hava kararınca perdeleri çekebilir,
Oda da olmadığınızda ışığı ve klimayı kapatabilir,
Topraktaki nem durumuna göre gerekirse bahçenizi sulayabilir,
Unutttuğunuz takdirde ütünün bağlı olduğu prizin elektriğini kesebilir,
Güvenlik amaçlı olarak, programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir, ya da tv'yi açıp kanalları değiştirip, geri kapatabilir.


Bu sistem ile daha bir çok senaryo programlayabilir, aynı zamanda da kontrol etmek istediğiniz klima, otomatik perdeler, vanalar, ses ve görüntü sistemlerini, sistemin dokunmatik kontrol paneli ile evden ya da iphone, ipad, android yazılımlı diğer mobil cihazlarla veya bilgisayar ile bulunduğunuz her yerden ve her zaman kontrol edebilirsiniz.